Dzień Niedźwiedzia Polarnego

W dniu 26 lutego 2021 r. przedszkolaki z grupy „Misie” obchodziły uroczystość z okazji „Międzynarodowego Dnia Niedźwiedzia Polarnego”. Celem tego spotkania było rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych. Maluchy dowiedziały się, iż niedźwiedź polarny, potocznie zwany jest także „białym misiem”. Ze względu na fakt, iż dzieci tworzą grupę, właśnie o takiej nazwie, postanowiły uczcić urodziny tego bohatera, z jednodniowym wyprzedzeniem. Na początku zajęć, przedszkolaki przyglądały się fotografiom niedźwiedzi. Dowiedziały się gdzie żyją, wskazując paluszkiem położenie Arktyki na globusie. Następnie przystąpiły do zabawy matematycznej „Obiadek Niedźwiadka”. Celem było wcielenie się w rolę niedźwiedzia i upolowanie na obiad (zebranie z dywanu) odpowiedniej liczby plastikowych ryb. Zabawa była o wiele ciekawsza z uwagi na to, że dzieci miały założone duże kuchenne rękawice imitujące niedźwiedzie łapy. Po tym, oczywiście nie obyło się również bez klasycznej zabawy w kole „ Stary niedźwiedź mocno śpi”. Kolejnym ćwiczeniem była zagadka graficzna „Tropiciele śladów”. Dzieci musiały odgadnąć do kogo należą tropy. Po czym porównywały wielkość swojej dłoni względem wielkości niedźwiedziej łapy. W dalszej części , dzieci ponownie wcielały się w role niedźwiedzia bądź fok, w kolejnej zabawie ruchowej. Ostatnim zadaniem było wykonanie pracy plastycznej, polegającej na zapełnieniu konturu niedźwiedzia kłębkami waty. Wszystkie prace zostały wywieszone na tablicy. Podsumowując te zajęcia, nauczyciel przekazał „Misiom”, iż wspaniale wykonały wszystkie zadania, a tym samym poszerzyły swoją wiedzę na temat niedźwiedzi polarnych. Dzieci były szczęśliwe i bardzo dumne.

M. Podleśna