Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

Dnia 19-go marca 2021r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. To święto przypada na dzień 21 marca, a zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku, patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa nie jest przypadkowa. Przypada ona na 21 dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie przy 21. parze chromosomów jest dodatkowy, trzeci chromosom lub jego fragment, który powoduje występowanie tej wady genetycznej. Celem obchodów tego święta jest uświadomienie wszystkim, że osoby z zespołem Downa mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne. Oczekują miłości, szacunku, tolerancji i akceptacji. Dzieci i pracownicy naszego przedszkola  uczcili  to święto zakładając w ten dzień kolorowe skarpetki nie do pary na znak solidarności z osobami z zespołem Downa. Ponadto dzieci z grupy Krasnale pomogły zorganizować dla swojego kolegi mnóstwo wesołych zabaw. Przedszkolaki śpiewały 100 lat, zorganizowały karuzelę z chusty animacyjnej, kibicowały, kiedy Szymon przeciskał się przez tunel, nagradzały brawami, kiedy skakał na trampolinie. Ponadto nasz dzielny bohater tego dnia był dyżurnym przy posiłkach, co wychodziło mu bardzo sprawnie. Ten dzień, pełen radości i uśmiechu, z pewnością na długo zostanie w naszych sercach. Dziękujemy serdecznie rodzicom za przygotowanie dzieciom skarpetek nie do pary.

E. Myszogląd