Urodziny to szczególny dzień dla każdego dziecka. W naszej grupie, prowadzonej w oparciu o metodę M. Montessori staramy się, żeby urodziny były wyjątkową chwilą. Do uzmysłowienia dziecku koncepcji czasu i uświadomienia czym jest rok wykorzystujemy ,,Urodzinowe Słoneczko’’. Dziecko, jako promienie słońca układa nazwy miesięcy. Następnie, zaczynając od miesiąca urodzenia, okrąża słońce trzymając w ręku globus. Ta czynność świetnie prezentuje ruch Ziemi wokół Słońca (to kolejny edukacyjny element wpleciony w obchody urodzin według metody Montessori). Dziecku towarzyszy piosenka śpiewana przez inne dzieci: 

„Musi minąć cały jeden długi rok,
zanim Ziemia wokół Słońca zrobi krąg.
Jeden rok, długi rok, cały jeden długi rok,
zanim Ziemia wokół Słońca zrobi krąg

Każde okrążenie to kolejny rok życia, po którym nauczyciel opowiada co zazwyczaj umie dziecko w danym wieku (np. po pierwszym roku zazwyczaj chodzi). Pozwala to na przedstawienie przedszkolakom ich etapów rozwoju oraz na uświadomienie im jaką drogę przeszły, by być na przykład pełnoprawnym 4-latkiem. Po wspomnieniach nadszedł czas na zdmuchnięcie świeczki, odśpiewanie tradycyjnego “Sto lat” i złożenie życzeń. A potem czas na słodki poczęstunek. Pierwsze urodzinki przebiegły w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze.

E. Myszogląd