Propozycje zabaw dla dzieci z grupy Muchomorki

Zadanie 1

Słuchanie opowiadania E. Stadtmüller połączone z rozmową – posłuchaj opowiadania i odpowiedz na pytania:

  1. Jak nazywa się okres przed świętami Bożego Narodzenia, w którym przygotowujemy się do świąt?
  2. Co mama zapaliła w wieńcu adwentowym?
  3. Jak dzieci w przedszkolu przygotowywały się do świąt?
  4. Co Olek i Ada robili razem z dziadkiem przed świętami?
  5. Jakie przygotowania do świąt trwały w domu Olka i Ady?
  6. Jak w waszych domach wyglądają przygotowania do świąt Bożego Narodzenia?

 

Kiedy czeka się na coś z wielką niecierpliwością, czas płynie strasznie wolno. Babcia powiedziała, że czekanie na święta Bożego Narodzenia nazywa się adwent i podarowała dzie­ciakom adwentowy kalendarz z okienkami, które można było otwierać. W każdym okienku były ukryte malutki obrazek i słodka niespodzianka. I właśnie przez tę niespodziankę koniecznie trzeba było kupić dwa kalendarze – jeden dla Olka, a drugi dla Ady. Kolejnym znakiem zbliżających się świąt był adwentowy wieniec z czterema świeczkami, który pojawił się w salonie. Mama w każdą niedzielę zapalała na nim kolejną świeczkę. Najpierw tylko jedną, potem dwie, trzy…

– Kiedy zapłoną cztery, do Wigilii będzie już bardzo blisko – objaśniła.

W przedszkolu także pachniało świętami. Już od początku grudnia wszyscy uczyli się piosenki o Świętym Mikołaju, żeby powitanie dostojnego gościa wypadło jak najlepiej. Niektóre maluszki trochę się bały jego długiej białej brody i czerwonego płaszcza. Ada nie bała się nic a nic. Pani powiedziała, że starszaki są już na tyle duże, że mogą wykonać własnoręcznie zabawki na choinkę. Od tej chwili „Tygryski” pracowicie kleiły kolorowe łańcuchy, wycinały złote gwiazdki i wbijały kolorowe cekiny w styropianowe bombki.

– Część ozdób zawiesimy na naszej przedszkolnej choince, a część zabierzecie do domu – obiecała pani.

Kiedy dziadzio zobaczył dzieła Olka, stwierdził, że skoro jego wnuk jest taki uzdolniony, to zaprasza go do wspólnej pracy nad szopką. To dopiero była zabawa! Przez trzy soboty dzieciaki wraz z dziadziem sklejały z patyków stajenkę, lepiły z plasteliny Świętą Rodzinę, królów, pastuszków i owieczki. W przedszkolu też nie próżnowały, bo rozpoczęły się próby przed jasełkami, czyli przedstawieniem opo­wiadającym o Bożym Narodzeniu. Olek dostał rolę pastuszka.

– Weźmy w darze mleko, kawałeczek chleba i serca gorące. Więcej nic nie trzeba – powtarzał, aby dobrze zapamiętać. Mama pożyczyła od cioci Basi góralski kapelusz i ciupagę. Dzięki nim pastuszek wyglądał jak prawdziwy góral. Kilka dni przed świętami tato zaczął się rozglądać za odpowiednią choinką. W końcu przystał na propo­zycję dziadzia i kupił drzewko w wielkiej donicy.

– Po świętach zasadzimy je w ogródku – cieszył się dziadzio. – I będzie żyło dalej.

Zadanie 2

Zabawa plastyczna „Ozdoba choinkowa”

Zrób z rodzicem dowolną ozdobę choinkową, np. łańcuch z pasków kolorowego papieru.

Propozycje zabaw dla dzieci z grupy Misie

Zabawa 1

Odkurzacz” – masażyk według M.Bogdanowicz.

Rodzic przedstawia wierszyk i masuje dziecko.

Odkurzacz

Szuru szu, szuru szu,
pan odkurzacz poszedł w ruch.
Jeździ w koło po podłodze,
warczy przy tym bardzo srodze.

(rodzic przesuwa dłoń swobodnym ruchem po ciele dziecka)
Szuru szu, szuru szu,
wjeżdża wszędzie w zakamarki,

czyści też najmniejsze szparki.

(wsuwanie dłoni pod pachę, za kołnierz, we włosy itp.)
Wszystkie brudy migiem wciąga
i dokładnie pokój sprząta.

(naśladujemy palcami zbieranie okruszków)
Kiedy skończy, zobaczycie,
cały pokój zacznie lśnić,

(głaskanie po całym ciele)
a odkurzacz w ciemnym kącie
o sprzątaniu będzie śnić.

(głaskanie po głowie, przytulanie się) .

 

Zabawa 2
„Zbieramy okruszki” – zabawa oddechowa, kształtowanie właściwego toru oddechowego.

Rodzic daje dziecku kawałki papieru – „okruszki” i papierowe talerzyki. Zadaniem dziecka jest przeniesienie papierków na talerzyki za pomocą słomki do napojów. Po zakończeniu zadania dziecko próbuje policzyć, ile „okruszków” udało się przenieść.