Propozycje zabaw dla dzieci z grupy Misie

Zabawa 1

„Czym pachną święta? – zagadki węchowe, rozpoznawanie świątecznych zapachów: wanilia, cynamon, goździki, skórka pomarańczowa, cytrynowa, gałka muszkatołowa, kardamon.

Rodzic wykłada i wysypuje aromatyczne przyprawy kulinarne, charakterystyczne dla świątecznych potraw. Dziecko je wącha, ogląda, dotyka. Zachęca do wypowiedzi na temat wrażeń, jakie te przyprawy wywołują, jak pachną, co przypomina ich zapach, czy odczuwalny zapach jest przyjemny, jak wyglądają, do czego są podobne. Następnie rodzic wybiera trzy przyprawy różniące się od siebie zapachem. Dziecko wącha i odgaduje nazwy przypraw.

Zabawa 2

„Kuchenne rytmy” – zabawa dydaktyczna, dostrzeganie i odtwarzanie regularności rytmicznych.

Rodzic bierze dwie łyżki drewniane i wygrywa na nich prosty rytm. Dziecko stara się powtórzyć sekwencję rytmiczną, wygrywając ją np. na orzechach włoskich lub pudełkach po jogurtach.

Propozycje zabaw dla dzieci z grupy Muchomorki

Zadanie 1

Ćwiczenia grafomotoryczne „Szopka”

Starannie pokoloruj obrazek szopki: A Christmas nativity scene coloring cartoon, with baby Jesus, Mary and Joseph in the manger and donkey and other animals. The City of Bethlehem and star above. Christian religious illustration. (mamotoja.pl)

Zadanie 2

Zabawa ortofoniczna „W stajence”

Wymień nazwy zwierząt, które są w stajence i podziel je na sylaby. Następnie naśladuj ich głosy.