Propozycje zabaw dla dzieci z grupy Krasnale

Zadanie 1

Zabawa plastyczna “Kartka z życzeniami”

Do przygotowania świątecznej kartki wystarczą sztywne, kolorowe kartony oraz drobiazgi ze sklepu papierniczego, takie jak świąteczne naklejki, kokardki, brokat czy kredki. Warto także zaopatrzyć się w wycinający różne kształty dziurkacz. Na koniec wystarczy napisać życzenia, włożyć kartki do kopert podarować bliskim przy wigilijnym stole.

Zadanie 2

Słuchanie opowiadania Agnieszki Galicy pt. ,,Komu potrzebne jest Boże Narodzenie?”.

,, Pewnej ciemnej nocy, kiedy padał gęsty, biały śnieg, z nieba na ziemię wędrował mały Aniołek i niósł w ręce złoty dzwoneczek. Hop, hop, hop, hop – przeskakiwał Aniołek z płatka na płatek, aż znalazł się na ziemi. Spotkał go szary, pręgowany Kocur, który właśnie wyszedł na spacer.

– Co ty tu robisz? spytał Kocur Aniołka.

-Jak to co? Idę, żeby przypomnieć wszystkim, że są święta Bożego Narodzenia – odparł Anioł – będę głośno dzwonił moim dzwoneczkiem.

-A komu potrzebne są święta Bożego Narodzenia? – mruknął niechętnie Kot.

-Nie wiesz komu? – zdziwił się Aniołek i zadzwonił dzwoneczkiem.

-Wszystkim! Wszystkim potrzebne jest Boże Narodzenie  – i znowu zadzwonił.

-Wszystkim – prychnął kocur. – Wszystkim, to znaczy komu?

-Och – westchnął Aniołek i usiadł na zaśnieżonym płocie – to długa historia. Święta Bożego Narodzenia potrzebne są choince, żeby mogła ubrać się w kolorowe bombki, i gwiazdkom, żeby mogły wyrosnąć na czubku choinek.

-I komu jeszcze? – zapytał zaciekawiony Kot.

-Jeszcze? – Aniołek zastanowił się chwilkę – Boże Narodzenie potrzebne jest mamusi, żeby ubrała się w najpiękniejszą sukienkę, i tatusiowi, żeby pokazał jaki jest mocny i przyniósł do domu największą choinkę, i dzieciom, które czekają na prezenty.

-I jeszcze? – dopytywał się Kot. – Po co jeszcze są te święta?

-Jeszcze po to – odparł Aniołek – żeby wszyscy spróbowali jak smakuje biały, wigilijny opłatek i żeby zaśpiewali kolędę: Chwała na wysokości, chwała na wysokości, a pokój na ziemi.

-Tak zamruczał Kot – teraz już wiem, po co jest Boże Narodzenie. A Aniołek powędrował dalej, głośno dzwoniąc swoim dzwoneczkiem”.

 

Rozmowa na temat treści opowiadania.

– Jaka była pogoda, kiedy Aniołek wędrował na ziemię?,

– Kogo spotkał Aniołek na ziemi,

– O co Kot zapytał Aniołka?,

– Komu potrzebne jest Boże Narodzenie?