Propozycje zabaw dla dzieci z grupy Smerfy

Zabawa 1

Zapraszam was do wspólnych eksperymentów:

  1. Czy śnieg jest czysty?
  2. Czy śnieg to woda?
  3. Jak zrobić śnieg gdy nie możemy wyjść na dwór?
  • Na talerzyku stawiamy przed dziećmi wcześniej przyniesiony śnieg. Doświadczenie rozpoczynamy od postawienia pytania badawczego. Czy śnieg jest czysty? Dzieci przyglądając się postawionej przed nimi próbce śniegu raczej odpowiadają, że jest czysty. Wspólnie z dziećmi sprawdzamy czy tak rzeczywiście jest. Potrzebujemy do tego: szklanki lub kubeczka, gumki recepturki, gazy i śniegu. Zaczynamy od postawienia śniegu w ciepłym miejscu, tak by szybko stopniał. W tym czasie przygotowujemy pozostałe elementy. Mianowicie na szklankę kładziemy gazę, którą mocujemy gumką recepturką. Gdy śnieg już stopnieje przelewamy powstałą wodę przez gazę. Zauważymy, że na gazie pozostał brudny osad. Wniosek: śnieg jest brudny od zanieczyszczeń jakie są na zewnątrz.
  • Potrzebujemy gałki śniegu. Kładziemy gałkę do miseczki, odstawiamy w ciepłe miejsce na kilka chwil. Dzieci obserwują co się dzieje na dnie miseczki – pojawia się woda. Śnieg topnieje pod wpływem temperatury pomieszczenia – im cieplej tym szybciej śnieg zamieni się w wodę.
  • Gdy zima spłata nam figla i nie okryje świata białym puchem zawsze możemy zrobić sobie go sami. Poniżej znajdziecie dwa sposoby na przygotowanie śniegu.

 

  1. Pierwszy sposób jest banalnie prosty. Będziecie potrzebować: pieluchy (typu pampers), wody, miski, nożyczek. Zaczynamy od rozcięcia pieluchy, z której wysypujemy do miski całą zawartość. Potem wystarczy zalać to wodą i obserwować jak wypełnienie pieluchy zaczyna pęcznieć przypominając śnieg.
  2. Drugi sposób jest równie prosty w przygotowaniu co pierwszy, a z powstałego śniegu dzieci będą mogły ulepić bałwana. Do przygotowania śniegu będziecie potrzebować: dużej miski, pianki do golenia, sody oczyszczonej (ok. 8 opakowań). Teraz przygotowanie śniegu. Wyciskamy całą piankę do miski, dodajemy sodę i mieszamy. Śnieg gotowy! Dla uzyskania lepszej konsystencji możemy przed zabawą, przygotowaną masę dodatkowo schłodzić, a potem pozostaje nam już ulepienie zimowego bałwana.

Zabawa 2

Zimowe zagadki :

 

Płatki maleńkie z nieba spadają,

wszystko dokoła bielą okrywają. (śnieg)

 

Gdy na dworze mróz, z wody powstaje.

Żebyś zimą mógł ślizgać się na nim. (lód)

 

Owiń się szalem, włóż czapkę, kurteczkę,

a nie będzie ci straszny ani troszeczkę. (mróz)

 

Gdy sezon zimowy już będzie otwarty,

na nic nie czekaj, jedź w góry na… (narty)

 

Zabawa 3

Zabawa oddechowa „Dmuchamy na zimne dłonie”.