Propozycje zabaw dla dzieci z grupy Pszczółki

Zadanie 1

Rozmowa inspirowana wierszem J. Koczanowskiej ,,Dziadek’’. Opowiadanie o swojej babci i swoim dziadku – uwrażliwienie dziecka na potrzeby starszych osób, dostrzeganie ich w najbliższym otoczeniu, zwrócenie uwagi na właściwe odnoszenie się do nich i szacunek do osób starszych. Rysowanie ich portretów.

Dziadek

1. Koczanowska

Dziadek ma takie dobre oczy
i uśmiech ciepły jak słoneczko
wszystko potrafi, wszystko umie
więc Dziadka kocha każde dziecko.

Dziadek zna wszystkie drzewa w parku
i tak ciekawie opowiada,
o dinozaurach, o kosmosie
o samochodach i owadach.

Z Dziadkiem wędrować, dziadka słuchać
to dla każdego wnuka szczęście
dlatego Cię prosimy Dziadku
bądź z nami częściej, dłużej, więcej.

Zadanie 2

Zabawy badawcze ,,Jak działa magnes?’’ – poznanie jego właściwości.

Rodzic przygotowuje różne dostępne przedmioty: szpilki, igły, naparstek, nici, miarkę krawiecką, pinezki, nożyczki, kawałek materiału oraz magnes; dziecko nazywa przedmioty , określa, do czego służą i kto może z nich korzystać; ogląda magnes, obserwuje jego zachowanie względem przygotowanych przedmiotów, sprawdza, które przedmioty przyciąga magnes , swoje obserwacje zaznacza w tabeli przygotowanej z pomocą rodzica: ..plus’’- jeżeli magnes przyciąga dany przedmiot, ,,minus’’- jeśli nie przyciąga.

Propozycje zabaw dla dzieci z grupy Muchomorki

Zadanie 1

Zabawa dydaktyczna „Mam pięć palców”.

– dzieci z pomocą dorosłego odrysowują jedną dłoń na kartce i liczą palce, na każdym rysują oczy i uśmiechniętą buzię. Wskazują palce, powtarzając za rodziecem.:

Ten gruby to dziadziuś (kciuk)

ten obok to babusia (palec wskazujący),

ten długi (palec środkowy) to tatuś,

a obok – mamusia (palec serdeczny).

A ten (palec mały) to dziecinka mała i,

pokazując całą dłoń, mówią: To rodzina cała – obrysowują jedną linią wszystkie palce dłoni.

Zadanie 2

Narysuj na kartce 2 duże kwiaty (możesz poprosić rodzica o pomoc), który ma pięć dużych płatków. Pokoloruj je, tak aby każdy płatek miał inny kolor.