Dnia 21-go marca 2022r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa. To święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku, patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa nie jest przypadkowa. Przypada ona na 21 dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie przy 21 parze chromosomów jest dodatkowy, trzeci chromosom lub jego fragment, który powoduje występowanie tej wady genetycznej. Celem obchodów tego Święta jest uświadomienie, że osoby z zespołem Downa mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne – oczekują miłości, szacunku, tolerancji i akceptacji. Każde dziecko i wszyscy pracownicy naszego przedszkola uczcili to święto zakładając w ten dzień kolorowe skarpetki nie do pary na znak solidarności z osobami z zespołem Downa. Ponadto nauczycielki z grupy Krasnale przygotowały przedstawienie kukiełkowe dla młodszych dzieci pt.,, Pajączek Jaś”, a starszym dzieciom pani Małgosia zaprezentowała opowiadanie o tym samym tytule. Dziękujemy serdecznie rodzicom za przygotowanie dzieciom skarpetek,, nie do pary”.

 

E. Myszogląd