W roku szkolnym 2021/2022 grupy „Misie”, „Muchomorki” oraz „Smerfy” z naszego przedszkola przyłączyły się do czternastej edycji projektu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” organizowanego przez markę Kubuś. Przedsięwzięcie to jest jednym z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych poświęconych tematyce ekologicznej. Jego głównym założeniem jest proekologiczna edukacja oraz pobudzanie przedszkolaków do aktywnego trybu życia. W trakcie trwania zajęć dzieci dowiedziały się jak dbać środowisko naturalne oraz poznały najważniejsze zasady ekologii. Dzięki programowi przedszkolaki wraz z nauczycielami mogły korzystać z dostępu do merytorycznych materiałów, pomocy dydaktycznych, audiobooków, filmów, gier online, a także piosenek o tematyce nawiązującej do scenariuszy zajęć.

W ramach realizacji programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” omówiono następujące tematy:

„Las to dom dla zwierząt. Dbam o rośliny i zwierzęta, nawet te najmniejsze” – dziecko rozumie, dlaczego należy dbać o rośliny i zwierzęta.

„W parku. Dbam o aktywność fizyczną”  – dziecko rozumie, dlaczego ruch jest ważny.

„W ogrodzie. Dbam o siebie i jem warzywa i owoce” – dziecko wie, dlaczego należy jeść owoce i warzywa.

„W mieście. Dbam o powietrze” – dziecko rozumie jak i dlaczego powstaje smog i co ludzie powinni robić, żeby powietrze było mniej zanieczyszczone

„Nad rzeką. Dbam o czystość wody” –  dziecko rozumie, że woda jest ograniczonym zasobem, którego nie wolno nam zanieczyszczać.

„Nad wodą. Dbam o segregację śmieci” – dziecko rozumie, dlaczego śmieci są groźne dla środowiska i wiem, co można zrobić, żeby śmieci mniej szkodziły naturze.

W związku z faktem, iż w maju sfinalizowaliśmy wszystkie scenariusze zajęć otrzymaliśmy prawo posługiwania się specjalnym Certyfikatem potwierdzający przyznanie tytułu „Kubusiowych Przyjaciół Natury”.

Koordynator: M. Podleśna