20 maja 2022 r. dzieci z grupy Smerfów i Krasnali wybrały się na wycieczkę trasą upamiętniającą forsowanie Odry. Punktami zwiedzania były: Góra Czcibora dzielnie zdobyta przez wszystkich uczestników wycieczki, Muzeum Pamiątek 1 Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach, piknik w Siekierkach, Cmentarz Wojenny w Siekierkach i Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych w Gozdowicach. Podczas wycieczki towarzyszył nam przewodnik, który opowiedział wiele ciekawych historii i legend. W muzeach zobaczyliśmy mnóstwo interesujących przedmiotów nie tylko służących kiedyś żołnierzom lecz także używanych w codziennych czynnościach jak np. stare rowery, pralki, telefony, hulajnogi…Mogliśmy zobaczyć z bliska czołg, policzyć stopnie prowadzące na górę Czcibora, zjeść w pięknych okolicznościach przyrody pyszne bułeczki przygotowane dla nas przez Panie kucharki z przedszkola. Przeszliśmy wojskową musztrę i weszliśmy do okopów znajdujących obok muzeum. Wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i mądrzejsi o wiele historycznych informacji.

A. Przysiężna