Dnia 3 czerwca 2022r. dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w pokazie udzielania pierwszej pomocy przygotowanym przez Szkolną Grupę WOPR z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie pod hasłem „Ratujemy i uczymy ratować”. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem i zaciekawieniem słuchały młodych ratowników, którzy mówili o zasadach bezpiecznego zachowania na plaży latem podkreślając znaczenie noszenia czapki z daszkiem, używania preparatów z filtrem przeciwsłonecznym oraz parasoli ochronnych, częstego picia wody. Tłumaczyli również sposób stopniowego chłodzenia ciała i wchodzenia do wody – tylko pod opieką dorosłych. Mówili także o tym, jak należy zachować się na plaży, gdy ktoś się zgubi, do kogo i w jaki sposób zwrócić się o pomoc. Dzieci wykazały się dużą wiedzą w temacie bezpieczeństwa. Wielką atrakcją był fantom, na którym młodzież demonstrowała sposób udzielania pierwszej pomocy. Chętnych do samodzielnego spróbowania było wielu. Dzieci z uwagą obserwowały, w jaki sposób należy obchodzić się z osobą nieprzytomną, jak ułożyć człowieka w pozycji bezpiecznej. Poznały również ruch Heimlicha ratujący życie przy zadławieniu. Dowiedziały się także, co robić w wypadku krwotoku z nosa. Serdecznie dziękujemy opiekunowi Szkolnej Grupy WOPR panu Łukaszowi Makowskiemu, a także młodzieży za bardzo ciekawe i pouczające spotkanie, potrzebne właśnie teraz, gdy zbliża się czas wakacyjnych wyjazdów.

K. Gawlas