Dnia 12 października, jak co roku obchodzony jest “Dzień Bezpiecznego Komputera”, dlatego też w naszej grupie obchodziliśmy to nietypowe święto. Przy tej okazji dzieci poznały zasady bezpiecznego korzystania z komputera i z internetu. Przedszkolaki oglądały laptop i już wiedzą jak jest zbudowany. Dzieci opowiadały czy korzystają z komputera, laptopa i telefonu. Analizując scenki rysunkowe dzieci wnioskowały, że zbyt długie siedzenie przed ekranem komputera szkodzi zdrowiu, szczególnie oczom. Dowiedziały się jakie korzyści płyną z używania komputera oraz poznały jakie zagrożenia wiążą się z niewłaściwym korzystaniem z niego. Wspólnie ustaliliśmy zasady bezpiecznego korzystania z komputera i umieściliśmy je w formie obrazków na naszej tablicy. „Aby bezpiecznie korzystać z komputera, należy: zawsze pytać rodziców o pozwolenie na korzystanie z internetu i granie w gry, grać tylko wtedy, gdy rodzice są w pobliżu, grać tylko tyle, na ile pozwolą rodzice, wyłączać grę, gdy czas na zabawę z komputerem mija, wymyślić dla siebie inne fajne zabawy, przed zaśnięciem wyłączyć komputer, posłuchać bajek lub kołysanek dla dzieci.” Mam nadzieję, że nasze zasady zostaną zapamiętane i stosowane przez dzieci.

M. Bigus