Dnia 17 maja 2024r. dzieci z grupy Żabki i Smerfy udały się na wycieczkę Szlakiem Pamięci Narodowej: Cedynia – Gozdowice – Siekierki. Miejscowości te związane są z upamiętnieniem polskich walk nad Odrą. Przedszkolaki mogły zobaczyć szereg monumentów upamiętniających wydarzenia historyczne, m.in. pomnik na Górze Czcibora, pomnik Sapera w Gozdowicach, najdalej wysunięty na zachód punkt Polski, muzeum w Starych Łysogórkach i Gozdowicach, odnowiony most w Siekierkach. Dzieci z zaciekawieniem oglądały pamiątki po uczestnikach forsowania Odry z 1945 roku (umundurowanie, broń strzelecką i maszynową, miny, przybory żołnierzy i wiele innych ). Podczas wycieczki przedszkolaki mogły posłuchać przewodnika, który bardzo ciekawie opowiadał o wydarzeniach sprzed wielu lat. Przy muzeum w Starych Łysogórkach Żabki i Smerfy uczestniczyły w musztrze wojskowej. Podczas spaceru przez most w Siekierkach mogliśmy obejrzeć nie tylko przepiękną przyrodę ( rozlewiska, rzekę Odrę), ale także posłuchać odgłosów natury (śpiew ptaków, rechot żab). Dopisywała nam przepiękna pogoda. Był to wyjątkowy i niezapomniany dzień.

A. Stelmach